Miesięcznik Ewangelicki poparł Świecką Szkołę

Drukuj

Redakcja „Miesięcznika Ewangelickiego”, której pracami mam przyjemność kierować, przystąpiła do akcji Świecka Szkoła. To chyba jak dotąd jedyny przypadek nad Wisłą, że chrześcijański magazyn opowiedział się za projektem zniesienia finansowania nauki religii w szkołach publicznych.

Poniżej pełna treść oświadczenia redakcji ME:

Redakcja „Miesięcznika Ewangelickiego” jednogłośnie postanowiła przyłączyć się do akcji „Świecka Szkoła”.

Inicjatywę środowiska „Liberté!” odbieramy jako ważny głos w obywatelskiej debacie na temat relacji państwo-kościoły. Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty traktujemy jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji i udzielamy mu warunkowego poparcia.

Obecność nauki religii w szkole publicznej w dzisiejszym kształcie, w tym sposób jej finansowania, traktujemy jako szkodliwą dla obu stron dyskusji: kościołów i Rzeczypospolitej Polskiej.

Wierzymy, że tylko transparentna i szczera dyskusja wszystkich zainteresowanych środowisk dobrej woli jest w stanie zagwarantować satysfakcjonujące rozwiązanie dla kościołów i państwa polskiego: obywateli i obywatelek Rzeczypospolitej, wierzących i niewierzących.

Zachęcamy Czytelników i Czytelniczki „Miesięcznika Ewangelickiego” do składania podpisów pod projektem ww. ustawy. Potraktujmy podpis pod projektem obywatelskiej inicjatywy przede wszystkim jako troskę o nasze państwo, kościoły, braci i siostry: zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Źródło

***

W sobotę, 5 września br., od godz. 14:00 na pl. Zbawiciela w Warszawie organizujemy akcję zbiórki podpisów pod projektem ustawy.